Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych wchodzi w skład Kolegium Pracowników Służb Społecznych

WEEKEND Z FLORYSTYKĄ 5

Piąta edycja Weekendu z Florystyką odbyła się w dniach 10-11 czerwca 2023 roku na Placu Teatralnym i w Centrum Spotkania Kultur. Festiwal jest współtworzony przez Szkołę Policealną Pracowników Służb Społecznych w Lublinie, Architekturę Krajobrazu KUL oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Partnerem wydarzenia w tym roku był portal Zakochani w kwiatach, Stowarzyszenie Florystów Polskich, market Obi, Idea Studio i  stowarzyszenie Anthill. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego.

Celem Weekendu z Florystyką jest popularyzacja wiedzy z zakresu przyrodoznawstwa, rzemiosła i sztuk wizualnych. Wydarzenie skierowane jest zarówno do zawodowców, jak i amatorów zainteresowanych technikami układania kwiatów i aranżacją przestrzeni.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji NIEZNANE OBLICZA ROŚLIN, odnosiło się do nurtu zero waste i upcyklingu oraz do nietypowego zastosowania materiału florystycznego. Wydarzenie miało za zadanie promować idee związane z ponownym wykorzystaniem elementów odpadowych i nadawaniem im nowej wartości. Pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia jest Paweł Adamiec.

Główną atrakcją tegorocznego Weekendu z Florystyką była wystawa 30 instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym, wykonanych przez słuchaczy kierunku florystyka SPPSS oraz studentów Architektury Krajobrazu KUL. Odbyły się również warsztaty florystyczne dla amatorów działań kreatywnych, obejmujące biżuterię florystyczną, kolaż roślinny i płaskorzeźbę z wykorzystaniem suszu. Atrakcją były pokazy z udziałem Mistrzów Florystyki – Anny Smolińskiej, Agnieszki Jurkiewicz, Marzeny Struskiej i Tomasza Iwanowa,  w trakcie których na oczach widzów powstały niezwykłe florystyczne aranżacje. Prezentacje prowadziły Prof. Elżbieta Pogroszewska i Magdalena Rutkowska.

W konkursie na instalację florystyczną dla słuchaczy florystyki SPPSS zwyciężyły upcyklingowe prace z użyciem starej pralki (I miejsce), pobitych luster (II miejsce) i zniszczonych okien (III). Wyróżniono pracę Grzybnia opartą na odpadowym filcu i suszu roślinnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także przerysowane, karykaturalne twarze z suszu na ekostojkach oraz makieta baśniowego ogrodu, wykonane prze studentów architektury krajobrazu KUL.

Festiwal zgromadził dużą grupę osób zainteresowanych zarówno pokazami, jak i wystawą. Uczestnicy mogli sobie zrobić także zdjęcia w tropikalnym zakątku pośród waszyngtonii, sagowców i daktylowców.

Skip to content